Serdecznie zapraszamy do udziału w I Międzynarodowym Seminarium Etnomuzykologicznym „MUZYKA TRADYCYJNA – GRANICE”, które odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia 2025 r. w Warszawie.

Wiek XX to okres czasu, w którym obserwujemy przejście od wielkiej fascynacji nauką i jej skutecznością w poznawaniu otaczającej człowieka rzeczywistości do pełnego rezerwy uświadomienia sobie ograniczoności metody naukowej. Chodzi nie tyle o załamanie się starego, mechanistycznego paradygmatu, ile o dostrzeganie przez nowo powstające teorie ograniczoności pola swoich zastosowań. Nieprzekraczalne granice wyznaczają np. stała Plancka czy prędkość światła. (Andrzej Kozubski, Granice nauki, red. Michał Heller, Janusz Mączka, Jacek Urbaniec, Tarnów 1997 : [recenzja] Studia Philosophiae Christianae 34/2, 195-197, 1998)

W badaniach kultury tradycyjnej w XX wieku dominowało dążenie do możliwie pełnej dokumentacji z jednej strony, z drugiej zaś zwłaszcza do precyzowania temu pomocnej metodologii. Tymczasem początek nowego stulecia przynosi doświadczenia gwałtownych nieraz zjawisk – również na gruncie kultury, wymagających systematycznej aktualizacji spojrzenia. Zauważamy pewną paralelę do nauk ścisłych: to, co u schyłku wieku XX wydawało się naukowo ujęte wciąż wymyka się charakterystyce, w ostatecznym rozrachunku zmuszając nas do cofnięcia się do prostego opisu i mozolnego poszukiwania prawidłowości, z wciąż otwartym pytaniem o granice poznania.

Proponowane ujęcia tematu:

  • Granice poznania w etnomuzykologii – ewolucja metod badawczych
  • Granice geograficzne, narodowe i kulturowe w muzyce tradycyjnej
  • Granice możliwości technologicznych – zapis i archiwizacja tradycji muzycznych
  • Granice prawa autorskiego i dostęp do dóbr kultury w muzyce tradycyjnej
  • Granice autentyczności
  • Granice gatunków i stylów w muzyce tradycyjnej
  • Granice etyczne i tabu w badaniach etnomuzykologicznych
  • Granice tożsamości kulturowej – muzyka a definicja „tutejszości”
  • Granice teoretyk/praktyk
  • Granica: etnomuzykologia/antropologia muzyki

Jesteśmy otwarci także na propozycje innego podejścia do tematu głównego. Oczekujemy na zgłoszenia referatów (20 min) i komunikatów (10 min) wraz z krótkimi abstraktami i biogramem do 19 stycznia 2025 r. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: etnomuzykologia.polska@gmail.com

Warunkiem aktywnego uczestnictwa w konferencji jest opłacenie składki członkowskiej w Polskim Seminarium Etnomuzykologicznym za 2025 rok w wysokości 60 zł (30 zł ulgowa).

Konferencja odbywać się będzie w siedzibie Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie przy ul. Solec 24, https://www.muzeumazji.pl/.